poniedziałek, 14 października 2019

POZNAJEMY BUDOWĘ KSIĄŻKI


,,Witam cię kartek szelestem,
Tytułem na pierwszej stronie,
witam!
Bo po to przecież jestem,
żebyś mnie ujął w dłonie
i czytał!”

Uczniowie klasy IV wraz z wychowawcą p. Moniką Ciosek wybrali się do biblioteki szkolnej na lekcję biblioteczną, którą przeprowadziła p. Dagmara Łastowska- bibliotekarz szkolny.
Głównymi celami lekcji było: poznanie podstawowych elementów budowy książki i ich funkcji, zainteresowanie ucznia książką, wzbogacanie słownictwa ucznia, kształcenie umiejętności pracy w grupie.
Uczniowie zostali podzieleni na grupy. Każda grupa otrzymała zestaw książek. Dzieci samodzielnie odszukiwały i porównywały wszystkie elementy książki: obwolutę, okładkę, wyklejkę, kartę przedtytułową, kartę tytułową, trzon (część główną), spis treści. Pod kierunkiem pań uczniowie próbowali definiować poszczególne pojęcia i określać ich rolę dla czytelnika i dla samej książki.
Po części teoretycznej nadeszła chwila na własnoręczne  wykonanie ilustracji książki . Uczniowie wcielili się w ilustratorów książek i puścili wodze fantazji. W efekcie powstały nowe, autorskie okładki znanych książek.
   Czy wiesz, że?
  • Najstarsze książki były zapisywane na glinianych tabliczkach, a potem na rolkach papirusu lub pergaminu.
  • Dawniej książki oprawiano w drewno i prawdopodobnie stąd się wzięło powiedzenie ,,przeczytać książkę od deski do deski”.
  • W średniowieczu okładki i brzegi niektórych książek wykańczane były złotem i drogimi kamieniami. Księgi te przykuwano do ściany łańcuchami i przechowywano w strzeżonych miejscach.
Mając na uwadze, że książki stanowią dziedzictwo kulturowe- szanujmy i dbajmy o nie.
Dagmara Łastowska, Monika Ciosek







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz