niedziela, 28 kwietnia 2013

Ufff, udało się...

         W kwietniu i maju uczniowie Zespołu Szkół zabrali się energicznie do wykonania kolejnego zadania w ramach warsztatów „aktywny uczeń-aktywny obywatel". Naszym celem było posadzenie drzewek przy szkolnym  Orliku. Każdy miał przydzieloną pracę: przygotowanie dołka, zasadzenie drzewa , grabienie, noszenie wody, podlewanie…, najważniejsze było jednak to, żeby się udało! Posadziliśmy około 50 roślin, które będą cieszyć nasze oczy. Byliśmy bardzo z siebie dymni, a przy okazji  zalesiania terenu mogliśmy cieszyć się pięknym, wiosennym słońcem. 

                                                                                                       Monika Ciosek

Konkurs


26 marca 2013 roku w Krosnowicach odbył się I MIĘDZYSZKOLNY KONKURS LIG PRZEDMIOTOWYCH w ramach projektu: „ SUPER SZKOŁA.”
            Nasi uczniowie wypadli rewelacyjnie i zajęli następujące miejsca:
Liga przyrodnicza
I miejsce-Marcelina Buka-uczennica kl.V
II miejsce-Mateusz Brodziak- uczeń kl.VI
III miejsce-Emilia Krenz- uczennica kl.VI
Opiekun: Krystyna Bogacz
Liga matematyczna
I miejsce-Mateusz Brodziak- uczeń kl.VI
Opiekun: Karol Kubiesa
            W ramach ligi językowej Karolina Janoszek- uczennica klasy VI otrzymała wyróżnienie, której opiekunem jest Magdalena Podobińska.

                                                                                Gratulujemy !


Fotoreportaż

Poniżej fotoreportaż z biegów w Świerkach


sobota, 27 kwietnia 2013

Co by było, gdyby...

               Gdybym mogła wybrać trzy niezwykle umiejętności, poprosiłabym Atenę o mądrość i wiedzę. Lubię teatr i malarstwo, więc chciałabym, aby Apollo obdarzył mnie innymi zdolnościami artystycznymi, np. umiejętnością gry na gitarze. Ostatnim moim życzeniem byłoby posiadanie władzy nad światem, ponieważ lubię rządzić. Myślę, że daliby mi to Zeus i Hera.
                Uważam, że każdy człowiek ma zalety i wady. Ja również mam mocne i niestety słabe strony. Bardzo dobrze się uczę. Biorę udział w konkursach. Należę do koła teatralnego, więc gram w różnych przedstawieniach. Szybko uczę się języków obcych (angielskiego, niemieckiego oraz czeskiego). Bardzo lubię czytać książki, a dzięki nim wzbogacam swoje słownictwo. Rozwijam talent plastyczny malując i rysując. Najlepiej udają mi się prace pastelami suchymi i ołówkiem. Umiem składać origami. Jestem punktualna i odpowiedzialna.

Emilia Krenz, kl. VI  

środa, 24 kwietnia 2013

„Pudełko zwane wyobraźnią”

Ciąg dalszy wiersza Zbigniewa Herberta

Otwórz okno
a wypłynie lawa
lawa to ludzie miasto to wulkan
płynie rano potokami ulicy
do szkoły
do pracy
do ludzi

Posłuchaj jak ptaki nad miastem śpiewają               
widzą lawę i wulkan
tu dzięcioł stuka
tam kukułka zakuka
dwa światy tu czas płynie
tam czas leci

Postukaj palcem w dębowe wieczko
zobaczysz las nad miastem
ciemny zielony tajemniczy
tam spokój
tam cisza

                                  Agata Potyrała, kl.V




niedziela, 21 kwietnia 2013

Wiosna, Wiosna ...

Wiosna, Wiosna, ukochana. 
Wreszcie do nas zawitała. 
Odegnała wstrętną zimę, 
która męczy nas na siłę. 
Wreszcie koniec, teraz radość. 
Mróz uczynił nam zadość. 
Dalej dzieci, radośnie! 
Przywitajmy Wiosnę! 
a zimę - marzannę w ogniu zażegnajmy! 

Mateusz Brodziak, kl. VI


Rozmyślania o umiejętnościach - kl. VI

         Należy rozwijać swoje umiejętności, ponieważ będą one przydatne w przyszłości. Na przykład jeżeli potrafisz pięknie rysować i lubisz to, powinieneś rozwinąć swe umiejętności w malarstwie. Niestety są osoby, które z powodu braku ćwiczeń po prostu tracą swoje zdolności bezpowrotnie . Jednak, jeżeli ciężko trenujesz, ćwiczysz, rozwijasz się możesz stać się najlepszy w swojej dziedzinie. Po prostu  masz szansę wyróżnić się z tłumu, nie być szarym człowiekiem . Możesz zostać na przykład architektem, piosenkarzem lub piekarzem,  jeżeli czujesz, że mógłbyś to robić codziennie i to z uśmiechem na twarzy. To, to jest właśnie rzecz, której masz się trzymać, spełniając przy okazji swoje  marzenia!
                                                                                        
                                                                                    Paulina Brodacka, kl. VI


Należy rozwijać swoje umiejętności po to , żeby było nam łatwiej w życiu. Swoje umiejętności musimy rozwijać, gdyż mogą nam się nam przydać w przyszłości np. w pracy. Przez całe życie się doskonalimy po to, abyśmy byli jeszcze lepsi w tym , czym jesteśmy dobrzy np. ja próbuję swoich sił w języku angielskim. Nie zawsze mi to wychodzi , ale wymaga to ode mnie wiele poświęceń. Po pewnym czasie starania przynoszą nam duże efekty. Dlatego uważam, iż warto rozwijać swoje umiejętności.
                                                                  
                                                                                     Karolina Janoszek kl. VI.

piątek, 19 kwietnia 2013

Legendy polskie

              Klasy IV – VI z naszej szkoły wybrały się dziś na spektakl „Legendy polskie” w wykonaniu Wrocławskiego Teatru Edukacji „ARTENES”. Była to świetna okazja do przypomnienia legend, które łączą się z naszą historią narodową. Przez losy Lecha, Czecha i Rusa, Popiela, Piasta Kołodzieja, Smoka Wawelskiego, Warsa i Sawy wprowadził młodych widzów kronikarz Gall Anonim. Udział w spektaklu sprawił, że w natłoku codzienności mogliśmy zastanowić się nad symboliką narodową, przypomnieć sobie legendarne postacie i ich historie. Porozmawiajcie z Waszymi dziadkami, rodzicami, sąsiadami czy mają jakieś symboliczne miejsca, przedmioty, a może osoby.
Piszcie na adres:


„Magiczna rzeka”

               W kąciku wyobraźni, gdzie nie dowidzicie jest magiczna dolina. Z zamkiem, w którym mieszka król i królowa oraz ich córeczka Zosia. Oni władają swym pięknym królestwem mądrze         i rozważnie. Mieszkańcy są szczęśliwi, ale jest też las, przez który przepływa rzeka. Nikt tam nie wchodzi, bo się boi. Tam mieszkają wróżki, elfy, nimfy, driady i zwierzęta, które są  nadzwyczaj gadatliwe. Pewnego dnia nimfa Liliana, strażniczka rzeki życzeń, ujrzała rybę w wodzie. Ryba powiedziała, że królestwu grozi niebezpieczeństwo, ponieważ czarnoksiężnik Władzio pragnie je podbić. Aby tego dokonać musiał zabić królewnę Zosię, bowiem tylko ona stała mu na przeszkodzie. Liliana chciała powiadomić Ochotniczą Straż Elficką Króla i Królowej, ale rybka zabroniła jej iść.
 -Dlaczego?!?! To przecież bardzo ważna sprawa!-odkrzyknęła nimfa
-Cicho!!-uciszyła ją Złotka (tak miała na imię ryba)- Jeszcze agenci  FOC-u* usłyszą, że wiem!- odparła szeptem lecz znacząco- Wiesz, co się ze mną wtedy stanie?!WIESZ?!
- Nie – odpowiedziała jąkając się
- Zupa rybna! Wyląduję jako przystawka- złotka!
- Aha…Powiedz, co mam robić Płotko yyy…. to raczej Złotko ! To z tych nerwów !
- Nic się nie stało! Już Ci objaśniam plan FSS**. To jest tak, że zabierzesz i ukryjesz na dwa dni królewnę FSS się wszystkim zajmie. Pomożesz? Tylko Tobie ufamy!
- Dobrze.
                                                           KONIEC
                                                                       ……ciąg dalszy nastąpi

 
*FOC – Federalna Ochrona Czarnoksiężnika
**FSS – Federalne Służby Strażnicze

                                                                                     Sara Leszkiewicz, kl. V



DZIECI Z WOJBORZA BIEGAJĄ Z SUKCESAMI

         W dniu 17 kwietnia 2013 roku w Bystrzycy Oławskiej odbył się finał wojewódzki w biegach przełajowych w ramach XIV Dolnośląskich Igrzysk LZS i Mieszkańców Wsi.
         Gminę Kłodzko reprezentowała mocna ekipa ze wszystkich szkół naszej gminy - 102 osoby, m.in. uczniowie z Zespołu Szkół w Wojborzu zdobyli wysokie miejsca w swoich kategoriach wiekowych:

klasy III - IV
  • Kirsza Vanessa – IV miejsce
  • Patryjak Katarzyna – V miejsce
  • Nowak Szymon – VII miejsce
  • Kęskiewicz Jakub – X miejsce

klasy V - VI
  • Kowalczyk Julia – IV miejsce
  • Kłosowski Jan – X miejsce
  • Piękoś Bartosz – XI miejsce

klasa I gimnazjum
  • Janoszek Paulina – IX miejsce

klasy I i II gimnazjum
  • Janoszek Wiktoria – XI miejsce
  • Ramza Michał – IV miejsce (Gimnazjum nr 1 Kłodzko)
                                                                                                          Bogdan Ogrodowczyk 

piątek, 12 kwietnia 2013

Straż Pożarna - OSP Wojbórz

  Straż pożarna, dawniej straż ogniowa – zorganizowana formacja zajmująca się prewencją i walką z pożarami oraz pozostałymi zagrożeniami (innymi niż przestępczość) dla zdrowia i życia ludzkiego, dobytku oraz środowiska naturalnego. Do zadań straży pożarnej należy także usuwanie skutków klęsk żywiołowych i katastrof. Pierwotnie strażą pożarną (ogniową) nazywano oddział specjalizujący się głównie w walce z pożarami.
   Najstarszym ze znanych oddziałów wyspecjalizowanych w gaszeniu pożarów byli rzymscy Vigiles, zorganizowani w 6 r. n.e. przez cesarza Oktawiana Augusta.
  Pierwszą zawodową straż pożarną w Polsce powołał 5 lutego 1752 w Ostrowie Wielkopolskim marszałek koronny Franciszek Bieliński.
  Zagadnieniem popularyzacji wiedzy o historii i rozwoju straży pożarnych zajmują się muzea pożarnictwa. Patronem straży pożarnej jest św. Florian, a więc w jego dniu 4 maja obchodzony jest w Polsce Dzień strażaka. Od 1999 jest to również Międzynarodowy Dzień Strażaka.
Poniżej kilka zdjęć naszej straży pożarnej. 

 
 Jeżeli dysponujecie ciekawymi zdjęciami naszych strażaków wyślijcie je na adres szkolawojborz@gmail.com obiecujemy dołączyć je do galerii.

wtorek, 9 kwietnia 2013

My i nasza społeczność lokalna- klasa VI

3 kwietnia b.r. klasa VI wystartowała z kolejnymi warsztatami „Aktywny uczeń –aktywny obywatel”. Tematem zajęć były zasoby społeczności lokalnej. Dowiedzieliśmy się, czym są zasoby społeczności lokalnej oraz uczyliśmy się je rozpoznawać. Do tych zasobów w naszym społeczeństwie zaliczyliśmy: instytucje i miejsca, gdzie ludzie się spotykają, wartości i normy postępowania, więzi społeczne, lokalne środki komunikacji, osoby aktywne i odpowiedzialne w naszym regionie.

My i nasza społeczność lokalna- klasa V

Kolejny dzień warsztatów „Aktywny uczeń- aktywny obywatel” w kl. V poświęcony był naszej społeczności. Dzięki tym zajęciom uczniowie potrafią wymienić miejsca ważne dla społeczności Gminy Kłodzko, wiedzą, gdzie tworzy się informacje i podejmuje decyzje istotne dla społeczności. Efektem tego spotkania było stworzenie wspólnej mapy społeczności lokalnej, która jest pierwszym krokiem badania poziomu kapitału społecznego. Pracując w grupach, wyszukiwaliśmy miejsc, gdzie ludzie w naszym społeczeństwie lokalnym: - spotykają się i rozmawiają; - robią coś wspólnie, działając na rzecz społeczeństwa; - udzielają i poszukują pomocy, - rozwijają swoje zainteresowania, - odwiedzają miejsca symboliczne.

My i nasza społeczność lokalna- klasa IV

Na warsztatach kwietniowych „Aktywny uczeń- aktywny obywatel” w kl. IV uczniowie określali, gdzie przebiegają granice społeczności lokalnej, wskazywali na mapie Gminy Kłodzko lokalizację najważniejszych instytucji lokalnych. Ponadto określali ich rolę dla mieszkańców naszego regionu.