wtorek, 24 lutego 2015

" Polubić jazz- Louis Armstrong i inni....."

Pod takim tytułem odbył się kolejny koncert edukacyjny w Filharmonii
Wrocławskiej w którym wzięli udział uczniowie naszej szkoły wraz z
p.Sylwią Kłysz i p. Aleksandrą Sochą.
Podczas koncertu dowiedzieliśmy się jak doszło do narodzin tego
gatunku muzycznego oraz którzy z muzyków odegrali największą rolę w
jego rozwoju. Koncert wypełniały znane standardy muzyki jazzowej a na
koniec wraz z warszawskim sekstetem jazzowym wspólnie zaśpiewaliśmy
"Don't worry, be happy".
Zapraszamy do wzięcia udziału w koncercie czerwcowym pt" Mistrzowie perkusji"
Sylwia Kłysz


poniedziałek, 23 lutego 2015

Pegazik

W piątek 20.02.2015 w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Ołdrzychowicach Kłodzkich odbył się gminny etap konkursu recytatorskiego „Pegazik”. Naszą szkołę reprezentowali: w grupie młodszej Amelia Stefaniak-kl.4, Łucja Stadnik-kl.4, Maja Piwowar-kl.6; grupa starszych: Sławomir Siedlecki-kl.2, Paulina Brodacka-kl.2, Marcin Mateńko-kl.1. W wyniku przesłuchań komisja konkursowa przyznała naszym uczniom następujące miejsca: grupa młodszych Łucja Stadnik-II miejsce, grupa starszych Marcin Mateńko-I miejsce, Sławomir Siedlecki-II miejsce. Poniżej zdjęcia ze szkolnego etapu konkursu recytatorskiego.
koło dziennikarskie

poniedziałek, 16 lutego 2015

KULINARNY POJEDYNEK NA ZDROWIE KLASY III

  Po kilku lekcjach na temat zdrowego odżywiania, spotkania z panią higienistką pani Viola zorganizowała  nam konkurs kulinarny „Jem smacznie i zdrowo”.
  Pracowaliśmy w czterech zespołach.  Każdy zespół musiał samodzielnie napisać przepis i według tego przepisu przygotować konkursową potrawę. Komisja oceniała smak, estetykę potrawy, nakrycie stołu, kulturę i zaangażowanie grupy. Wszystko co zrobiliśmy było smaczne, zdrowe i elegancko podane. Wszyscy zostaliśmy zwycięzcami. Było super! Chcemy  więcej takich zajęć!
                                                                                                               Klasa III







ZEBRANIE WIEJSKIE W WOJBORZU

data : 17 marca 2015 roku 
godzina : 18:00
miejsce zebrania : Świetlica
koordynator : pani Alicja Mateńko

niedziela, 15 lutego 2015

Jak karnawał, to zabawa...



W piątek w uczniowie naszej szkoły zakończyli balem karnawał. Dzieci przebrane w kolorowe stroje, wcieliły się w bohaterów znanych bajek i filmów. Wszyscy przy dźwiękach muzyki bawili się wyśmienicie! Zabawę urozmaicano ciekawymi konkursami, a zwycięzcy byli nagradzani cukierkami. W czasie przerwy dzieci miały czas na słodki poczęstunek. Była to również okazja do wykonania sobie pamiątkowych zdjęć w karnawałowych przebraniach. Królową balu została Kinga Łukaszczuk a Królem Kacper Kober. Nagrodę za najlepsze przebranie otrzymali: Martyna Wrzeszcz i Kacper Pikowski, ponadto w tej kategorii przyznano wyróżnienia dla: Hani Podgórskiej, Laury Szubrycht, Nikoli Gach, Arka Prucnala, Michała Stefaniaka, Mikołaja Szewczuna, Wiktorii Szubrycht.
koło dziennikarskie













Zajęcia otwarte w zerówce



W dniu 05.02.2015 r. w zerówce w ramach projektu: „Idziemy do super szkoły” zostały przeprowadzone zajęcia otwarte z j. angielskiego. Zajęcia prowadził nauczyciel j. angielskiego, p. Artur Aderek. Zaproszeni na nie byli przedstawiciele organizacji działających na terenie Wojborza, m.in. Prezes Stowarzyszenia Odnowy Wsi „Jaśnica”  p. M.  Tatka, Sekretarz, p. I.Wawszczyk, w-ce dyrektor Zespołu Szkół w Wojborzu, p. B. Łukaszyk i  nauczyciele.
Podczas lekcji zaprezentowano pomoce naukowe zakupione do prowadzenia zajęć w ramach projektu, m.in. tablicę interaktywną.
            Dzieci z zerówki, przy pomocy tablicy, uczą się j. angielskiego, świetnie się przy tym bawiąc.
Zajęcia otwarte były okazją do wymiany doświadczeń i dyskusji z przedstawicielami Stowarzyszenia Odnowy Wsi „Jaśnica” i nauczycielami.
koordynator Violetta Wójtowicz





niedziela, 8 lutego 2015

Rajd klas I-IV 07.02.2015

7 lutego 2015r - doczekaliśmy się! Pogoda jak marzenie, widoki cudowne. Ruszamy w drogę. Mocna grupa z klas I-IV wędruje tropami leśnych zwierząt. Humory dopisują jak zwykle. Kiełbaski upieczone na ognisku w ogrodzie pp Moniki i Grzegorza Hausler, gorąca herbatka i pyszne ciasto smakują wyśmienicie. Zawody sportowe prowadzi pan Michał Woś - trener lekkoatletyki. Pierwsze miejsce w rzucie oszczepem zdobył Bartek Górszczyk z klasy III i Franek Błaszko z klasy IV. Dziękujemy gospodarzom za gościnę i ruszamy w drogę powrotną. Do zobaczenia za miesiąc na turystycznym szlaku. Maria Tarasiuk i Iwona Łabuz.





czwartek, 5 lutego 2015

TANIEC LUDOWY-CZY TANIEC UCZY?



   W ramach programu „Idziemy do super szkoły”  realizowanego w klasie 0 przy współudziale Stowarzyszenia Odnowy Wsi „Jaśnica” dzieci mają okazję uczestniczyć w zajęciach wokalno –tanecznych. Pierwsze efekty są już zauważalne.
  Taniec ludowy oraz zabawy ruchowe przy muzyce rozwijają u dzieci wrażliwość estetyczną oraz zwiększają poczucie własnej wartości oraz odpowiedzialności. Poprzez taniec u dzieci rozwijają się ich indywidualne zdolności taneczne oraz muzyczne, a ponadto tego rodzaju spotkania zmuszają dziecko do koncentracji, uwagi, a także do podejmowania szybkiej orientacji oraz decyzji. Regularne spotkania taneczne są intensywne, wyzwalają w dzieciach naturalną potrzebę ruchu, skupienie. Dzieci tańczące potrafią już po paru zajęciach panować nad własnym ciałem, dbać o sylwetkę w tańcu, a także wiedzą, od której nogi rozpoczną taniec. Taniec wyrabia również u dzieci pozytywne cechy charakteru. Jest jednym ze sposobów przeżywania, przekazywania emocji, formą fizycznego oraz duchowego odreagowania, a co najważniejsze dla dzieci w wieku przedszkolnym do zabawy. Poprzez poznawanie polskich tańców narodowych i regionalnych rozwija się w dziecku poczucie przynależności i tożsamości narodowej oraz wrażliwość na polską kulturę. Nauka tańców pochodzących z różnych regionów daje możliwość poznawania różnych kultur i czerpania radości z narodowej spuścizny.
V.Wójtowicz





wtorek, 3 lutego 2015

Dzieci z zerówki poznają polskie tradycje



"Idziemy do Super Szkoły" to program dla dzieci młodszych z oddziału „0”prowadzony przy współudziale Stowarzyszenia Odnowy Wsi "Jaśnica" .
W ramach tego programu realizowane są wycieczki i warsztaty z udziałem lokalnych twórców kultury i osób należących do organizacji działających w naszej miejscowości.
Dzięki tym warsztatom nasi najmłodsi uczniowie poznają tradycje i kulturę krzewioną w „małej ojczyźnie”.
            Ciekawymi warsztatami były warsztaty kulinarne zorganizowane w Domu Ludowym, prowadzone przez przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich – panią Małgorzatę Pułanecką. Dzieci pod jej bacznym okiem przygotowywały ciasto na pierniki i lukrowały upieczone ciasteczka. Wcześniej usłyszały i zobaczyły jakie produkty i w jakich ilościach są potrzebne do pieczenia ciasta. Wszystkim dopisywał humor zwłaszcza przy próbowaniu własnoręcznie przygotowanych pierniczków. Uczniowie dowiedzieli się, że pieczenie pierników to piękna, polska tradycja, zapach pieczonego ciasta piernikowego przypomina o nadchodzących świętach i karnawale.
            Tydzień wcześniej zerówkowicze uczestniczyli w warsztatach bożonarodzeniowych zorganizowanych w naszej szkole. Nauczycielka, p. Małgorzata Klimczak wraz z uczniami przygotowywała ozdoby świąteczne- bombki, stroiki. Dzieci poznały ciekawe formy i techniki plastyczne, własnoręcznie wykonywały i zdobiły bombki i dowiedziały się skąd w Polsce wzięła się tradycja ubierania choinki.
W Polsce jest to jedna z najnowszych tradycji wigilijnych, bo pojawiła się u nas dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku, a przywędrowała z Niemiec. Początkowo dekorowanie choinki przyjęło się tylko w miastach. Na wsi długo dominowała ludowa ozdoba, tak zwana „podłaźniczka”. Była to ucięta gałąź sosny, świerku lub jodły wieszana pod sufitem. Na niej również wieszano dekoracje, które potem przeniesiono właśnie na choinkę. Choinkowe dekoracje nigdy nie były przypadkowe. Dawniej na drzewku wieszano ciastka, orzechy, jabłka, kawałki opłatka, także ozdoby z papieru, czy słomy. Zawsze na gałązkach umieszczano zapalone świeczki i zimne ognie.
Niektóre z tych dekoracji są wieszane na drzewkach do dnia dzisiejszego. Każdy element ma swoją własną symbolikę:
       Jabłka: mają zapewnić zdrowie i urodę, według wierzeń kościelnych symbolizują rajską jabłoń.
       Orzechy: zawijane w sreberka przynoszą dobrobyt i siłę.
       Łańcuchy: wzmacniają rodzinne więzi.
       Światełka: to światło broniące przed ciemnościami i złem.
       Gwiazda betlejemska: ma pomagać w powrotach do domu.
Dzwoneczki: oznaczają dobrą nowinę
Dagmara Łastowska