wtorek, 3 lutego 2015

Dzieci z zerówki poznają polskie tradycje



"Idziemy do Super Szkoły" to program dla dzieci młodszych z oddziału „0”prowadzony przy współudziale Stowarzyszenia Odnowy Wsi "Jaśnica" .
W ramach tego programu realizowane są wycieczki i warsztaty z udziałem lokalnych twórców kultury i osób należących do organizacji działających w naszej miejscowości.
Dzięki tym warsztatom nasi najmłodsi uczniowie poznają tradycje i kulturę krzewioną w „małej ojczyźnie”.
            Ciekawymi warsztatami były warsztaty kulinarne zorganizowane w Domu Ludowym, prowadzone przez przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich – panią Małgorzatę Pułanecką. Dzieci pod jej bacznym okiem przygotowywały ciasto na pierniki i lukrowały upieczone ciasteczka. Wcześniej usłyszały i zobaczyły jakie produkty i w jakich ilościach są potrzebne do pieczenia ciasta. Wszystkim dopisywał humor zwłaszcza przy próbowaniu własnoręcznie przygotowanych pierniczków. Uczniowie dowiedzieli się, że pieczenie pierników to piękna, polska tradycja, zapach pieczonego ciasta piernikowego przypomina o nadchodzących świętach i karnawale.
            Tydzień wcześniej zerówkowicze uczestniczyli w warsztatach bożonarodzeniowych zorganizowanych w naszej szkole. Nauczycielka, p. Małgorzata Klimczak wraz z uczniami przygotowywała ozdoby świąteczne- bombki, stroiki. Dzieci poznały ciekawe formy i techniki plastyczne, własnoręcznie wykonywały i zdobiły bombki i dowiedziały się skąd w Polsce wzięła się tradycja ubierania choinki.
W Polsce jest to jedna z najnowszych tradycji wigilijnych, bo pojawiła się u nas dopiero na przełomie XVIII i XIX wieku, a przywędrowała z Niemiec. Początkowo dekorowanie choinki przyjęło się tylko w miastach. Na wsi długo dominowała ludowa ozdoba, tak zwana „podłaźniczka”. Była to ucięta gałąź sosny, świerku lub jodły wieszana pod sufitem. Na niej również wieszano dekoracje, które potem przeniesiono właśnie na choinkę. Choinkowe dekoracje nigdy nie były przypadkowe. Dawniej na drzewku wieszano ciastka, orzechy, jabłka, kawałki opłatka, także ozdoby z papieru, czy słomy. Zawsze na gałązkach umieszczano zapalone świeczki i zimne ognie.
Niektóre z tych dekoracji są wieszane na drzewkach do dnia dzisiejszego. Każdy element ma swoją własną symbolikę:
       Jabłka: mają zapewnić zdrowie i urodę, według wierzeń kościelnych symbolizują rajską jabłoń.
       Orzechy: zawijane w sreberka przynoszą dobrobyt i siłę.
       Łańcuchy: wzmacniają rodzinne więzi.
       Światełka: to światło broniące przed ciemnościami i złem.
       Gwiazda betlejemska: ma pomagać w powrotach do domu.
Dzwoneczki: oznaczają dobrą nowinę
Dagmara Łastowska

  







 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz