środa, 23 kwietnia 2014

Ciekawość- ułatwia czy utrudnia życie?



Ciekawość- ułatwia czy utrudnia życie? Z takim tematem rozprawki musieli się zmierzyć uczniowie klasy trzeciej, którzy  dzisiaj rozpoczęli trzydniowy „maraton” egzaminacyjny, który ma za zadanie sprawdzić ich wiedzę i umiejętności zdobyte w czasie nauki w gimnazjum. Dzisiejszego dnia sprawdzana była także wiedza z historii i wos-u, natomiast jutro matematyczno- przyrodnicza, a w piątek z języków obcych. Trzymamy za Was kciuki!!!


wtorek, 15 kwietnia 2014

Świąteczne przygotowania


Święta zbliżają się wielkimi krokami. Dla wszystkich zniecierpliwionych i pragnących wiosennego, świątecznego  ciepła  rozpoczęliśmy rozgrzewkę już dziś. Do twórczego ocieplania zaprosił dzieci z klas IV-VI oraz klas I-III gimnazjum Samorząd Uczniowski. W ramach warsztatów każda z klas przygotowała kilka prac konkursowych, są to jajka wielkanocne wykonane z gazet, kartki świąteczne, plakaty, mozaiki wielkanocne oraz pisanki. Po twórczym wysiłku był czas na Wielkanocny Turniej Sportowy, gdzie nie obyło się bez konkurencji z jajem…
Koło Dziennikarskie










Pasowanie na czytelnika

W naszej szkole pasowanie uczniów klas pierwszych na czytelników biblioteki na stałe wpisało się do kalendarza uroczystości szkolnych. Zazwyczaj uroczystość ta odbywa się w II semestrze, kiedy uczniowie znają już prawie cały alfabet. Pierwsze spotkanie z biblioteką szkolną to wyjątkowa uroczystość, a pierwsza wypożyczona książka powinna być na długo zapamiętana. Uroczystość pasowania na czytelnika w naszej szkole odbyła się w dniu 15.04.2014 r. Specjalnie na tę okazję została przygotowana krótka część artystyczna ( w wykonaniu uczennic należących do Koła Przyjaciół Biblioteki), podczas której starliśmy się przekazać wiedzę o książce i bibliotece. Następnie uczniowie kl. pierwszych  zapoznali się z księgozbiorem przeznaczonym dla najmłodszych, regulaminem biblioteki, sposobem wypożyczania książek oraz prośbami książki . Skupione i poważne w obecności wychowawców klas uroczyście przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Po przyrzeczeniu nastąpiło uroczyste pasowanie na czytelnika, którego dokonał nauczyciel bibliotekarz. Bibliotekarz i wychowawcy klas pogratulowali wszystkim uczniom i życzyli wspaniałych przygód w świecie książek. Na zakończenie spotkania wręczono dzieciom pamiątkowe dyplomy.
Ta wyjątkowa wizyta  przebiegła w miłej i przyjaznej atmosferze. Po takim wspólnym spotkaniu biblioteka będzie kojarzyła się najmłodszym z miejscem bezpiecznym, przyjaznym, radosnym, gdzie uczniowie są zawsze mile widziani.
Tekst Dagmara Łastowska
List do Rodziców

„Bez względu na to, ile masz zajęć drogi rodzicu, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji, komputera i Internetu”.
Pragnę skierować kilka słów do rodziców uczniów klas pierwszych. Mam nadzieję, że poniższe wskazówki mają na względzie dobro waszych dzieci a naszych podopiecznych.
Szanowni Państwo!
Rodzina odgrywa ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Pamiętajmy,że pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Edukacja w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u małych czytelników zamiłowanie do książek.
Wyrobienie nawyku czytania książek i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki. Postarajmy się, aby tak było nadal. Pamiętajmy o korzyściach, które płyną z czytania dla dzieci.
10 powodów dla których warto czytać dziecku książki
Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami, a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje poczucie bezpieczeństwa.
Książki rozwijają wyobraźnię dziecka.
Słuchanie czytanych książek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki i czytania.
Książki wychowują.
Książki wyrabiają wrażliwość. Niejedna książka poruszy nasze serca.
Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.
Książki rozwijają pasje u dzieci.
Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku.
Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy.
Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem.
Pamiętajmy zawsze o tych zaletach. Zapraszamy do odwiedzenia  strony Cała Polska Czyta Dzieciom, gdzie Państwo znajdziecie pozycje książkowe polecane do czytania.
Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu. Dlatego czytajmy dziecku. Codziennie!






niedziela, 13 kwietnia 2014

Misterium Męki Pańskiej

13 kwietnia o godz. 17:00 w Sali Domu Ludowego odbyło się przedstawienie teatralne – Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Wojborzu. Scenariusz przedstawienia oparty był na Ewangelii wg św. Jana. Reżyserkami spektaklu były pani Dagmara Łastowska i pani Alicja Stefaniak. Przedstawienie składało się z pięciu aktów odtwarzających fragmenty Ewangelii. Byliśmy świadkami Ostatniej Wieczerzy, Drogi Krzyżowej, ukrzyżowana i Zmartwychwstania Pana Jezusa.

Obsada:
Reżyseria - Dagmara Łastowska, Alicja Stefaniak
Oprawa muzyczna i ścieżka dźwiękowa - Dagmara Łastowska
Kostiumy - Alicja Stefaniak
Nagłośnienie, światła, efekty specjalne – Rafał Baran – instruktor OKSiR w Ołdrzychowicach
Aktorzy:
Jezus – Wilhelm Rojkiewicz
Maryja  Weronika Rojkiewicz
Jan – Julianna Brodacka
Piotr – Emilia Krenz
Inni Apostołowie – Julia Drejarska, Aleksandra Kubowicz, Marlena Wasłowicz, Wiktoria Waligóra, Gabriel Krawczyk, Bartosz Piękoś, Michał Wiśniewski, Aleksandra Oleksy, Katarzyna Błaszko, Zuzanna Kulawik
Piłat – Aleksander Pichnar
Arcykapłan – Paulina Brodacka
Żołnierze – Kamil Pichnar, Marcin Mateńko, Dominik Łukaszczuk, Tomasz Piotrowski


Alicja Stefaniak














foto by P. Ciosek

środa, 9 kwietnia 2014

Misterium Męki Pańskiej



W dniu 13 kwietnia 2014 r. w sali Domu Ludowego o godz. 17.00 odbędzie się Misterium Męki Pańskiej w wykonaniu uczniów Zespołu Szkół w Wojborzu, na które serdecznie zapraszamy.

poniedziałek, 7 kwietnia 2014

"Coca Cola Cup"

W dniu 01.04.2014 Zespół Szkół w Wojborzu był organizatorem strefowego turnieju piłki nożnej "Coca Cola Cup" dla szkół gimnazjalnych w kategorii dziewcząt. Gospodynie Zawodów dziewczyny z Gimnazjum z Zespołu Szkół w Wojborzu nie były za bardzo gościnne, gdyż wygrały turniej, zostawiając w tyle renomowane piłkarki z Kudowy-Zdroju i Ząbkowic Śląskich. Na zakończenie w euforii tryumfu strzeliły szampany "Piccolo". Czekamy na sukces na zawodach wojewódzkich.



"Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku"

W dniu 02.04.2014 10-letnie dziewczynki Zespołu Szkół w Wojborzu wzięły udział w finale wojewódzkim turnieju piłki nożnej "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku".
Pociechy nasze w składzie: Laura Szubrycht, Kinga Łukaszczuk, Amelia Stefaniak, Emilia Boruczkowska, Julia Krenz, Karolina Skawina, Wiktoria Chmiel spisały się rewelacyjnie pokonując wszystkie zespoły w fazie grupowej w ćwierćfinale i półfinale, uległy dopiero w finale turnieju drużynie z Wołowa zajmując II miejsce na Dolnym Śląsku. 
Niektóre z naszych zawodniczek tak zachwyciły koordynatora Dolnego Śląska, iż postanowił uzupełnić swój skład na finał krajowy o niektóre nasze zawodniczki.
Życzymy im dalszych sukcesów i udanego występu na Stadionie Narodowym w Warszawie.


 

KOLEJNY RAJD

Zrobiło się zimno, pada, słońce nie świeci, szkoda - ale nam to nie przeszkadza. Silna grupa wędrowców dnia piątego kwietnia wyruszyła na kolejny rajd, tym razem do Łącznej. Przeczekaliśmy deszcz w stolarni pana Jana Bożka. Miły gospodarz rozpalił dwa ogniska, a gospodyni pani Krystyna Bożek przygotowała gorącą herbatę i zaczęła się zabawa. Pieczenie kiełbasek, zdobywanie szczytów, zabawy przy ognisku. Na koniec pyszne ciasto pani Urszuli Pułaneckiej i uśmiechnięci wracamy do domu. Znowu pytania: KIEDY KOLEJNY RAJD? Do zobaczenia w maju na leśnym szlaku.
Maria Tarasiuk i Iwona Łabuz





niedziela, 6 kwietnia 2014

LIGA PRZYRODNICZA


ZESPÓŁ SZKÓŁ W WOJBORZU-SZKOŁA PODSTAWOWA
PROWADZĄCA ZAJĘCIA-KRYSTYNA BOGACZ
05.03.2014
Temat: Sposoby oszczędzania energii-baterie słoneczne.
06.03.2014
Temat: Klasy czystości wód.
12.03.2014
Temat: Efekt cieplarniany.
13.03.2014
Temat: Smog.
19.03.2014
Temat: Zmiany krajobrazu przez człowieka.
20.03.2014
Temat: Zanieczyszczenia lasów-wycieczka.
26.03.2014
Temat: Sposoby ochrony środowiska naturalnego.
27.03.2014
Temat: Parki narodowe i pomniki przyrody.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską
z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki
Człowiek - Najlepsza Inwestycja